A központi felvételi eredményeivel kapcsolatos változás

A napokban megjelent sajtóhír szerint a tankerületi fenntartású gimnáziumok ajánlás kaptak arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat lehet érdemes felvenniük.

Azóta több gimnázium felvételi tájékoztatójában is megjelent, hogy a különböző képzéstípusok esetében a fenntartó megfogalmazott egy az írásbeli felvételi vizsgarészben elvárható pontszámot, melyek a következők:

- a négy évfolyamos képzés esetében minimum 50 pontot, 
- a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot, 
- a hat évfolyamos képzéseknél 70 pontot
„ajánlott” elérni a 100-ból azoknak a felvételizőknek, akik gimnáziumokba szeretnének bekerülni.

Kivételt jelentek ez alól azok a gimnáziumok, amelyek részt vesznek az Arany János Programban vagy a Honvéd Kadét Programban: ezeknél nincs központi elvárás az írásbelin elért eredményekkel kapcsolatban.

 

Mit is jelent ez valójában?

Egyrészről tudjuk, hogy tavaly a nyolcadikos általános iskolások 47,8 százaléka (21.400 tanuló) 50-nél kevesebb pontot ért el a központi írásbelin. Másrészt viszont a gimnáziumok többsége már eddig is az „ajánlottnál” magasabb pontszámot várt el. Azoknak a tanulóknak tehát, akik nem érik el a minimálisan ajánlott pontszámot, gimnázium helyett a szakképzés – azaz a technikum vagy a szakképző iskola – jelenti a továbbtanulás lehetőségét.

Tudnunk kell azonban, hogy a gimnáziumba felvételt nyerők számának csökkenése miatt várhatóan emelkedik a technikumba jelentkezők száma, így számítani kell arra, hogy a népszerű technikumi képzésekbe is magasabb írásbeli pontszámmal lehet majd bekerülni!

Ezért ebben az évben kiemelkedően fontos a központi felvételire való helyes felkészülés! Ennek egyik leghatékonyabb módja a csoportos felvételi előkészítő, ahol tudásuk bővítése mellett a diákok a felvételizés rutinszerű megoldásában is gyakorlatra tehetnek szert. A felvételi előkészítőkről illetve a felvételi pontszámokról további információk itt olvashatók: Mennyit számít az írásbeli?

Bába Ildikó
Matematika és kémia szakos tanár
Tehetségsegítő szakértő
www.sulihirek.hu